Chile, Kurs Sommelierski
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Chile
Chile zdobył dla korony hiszpańskiej konkwistador Pedro de Valdivia w 1541 roku. Oczywiście nie był to całkowity obszar dzisiejszego Chile, sięgał tylko do rzeki Bío-Bío, której dolina stanowi najbardziej na południe wysunięty region winiarski Chile. Terytorium na południe od Bío-Bío, zamieszkałe przez Indian Mapuche, zwanych przez Hiszpanów Araukanami( od prowincji Arauco) podbili Hiszpanie dopiero 200 lat póżniej.
Pierwszą winorośl zasadził podobno Francisco de Aguirre , pierwszy zbiór zebrano już w 1551 roku! Pierwszą winnicę założył w okolicach dzisiejszego Santiago żołnierz Juan Jufré de Loaiza y Montesano w 1554 roku. Najbardziej popularną odmianą była wówczas País ( uprawiana wówczas również w Kaliforni, gdzie znana była jako Mission), Muscat i inne hiszpańskie odmiany. Prawdziwy boom win chilijskich rozpoczął się dopiero w końcu lat osiemdziesiątych i trwa do dziś.W 1989 roku eksport win wzrósł o 66 % i wzrasta do dziś mniej więcej 50% co dwa lata ! W 1988 roku Chile eksportowało 17,3 milionów litrów wina, dziesięć lat póżniej 230 milionów. W 1988 roku pod uprawą winorośli było ponad 75 tysięcy hektarów ziemi. Do 2005 roku obszar winnic zwiększy się do 95 tysięcy hektarów. Zainwestowane w winnicach chilijskich ogromne kapitały spowodowały prawdziwą rewolucję technologiczną. W porównaniu z latami osiemdziesiątymi, obecne wina są bardziej czyste, głębsze, dłuższe, niezwykle owocowe. Większość win ma słodki finisz, stąd cieszą się w Polsce niezwykłym powodzeniem, szczególnie u przyszłych koneserów dobrych win! Niektóre najwyższej klasy Reservas mogą osiągać ceny bordoskich grands crus !
W tym najdłuższym kraju świata (4,3 tysiąca kilometrów), licząc od centralnie położonego Santiago, winorośl jest lub może może być uprawiana mniej więcej 4oo kilometrów na północ i 650 kilometrów na południe od stolicy.
W maju 1995 roku ustawą ustanowiono obecnie obowiązujący winiarski podział kraju (denominaciones de origen) . Zdefiniowano w nim cztery kategorie: region, podregion, strefa, obszar.
Region winiarski (Región vitivinícola) - umowny, duży obszar uprawnej ziemi. Tylko jedna z pięciu nazw regionów pojawia się na etykietach win : Valle Central.
Podregion (subregión), jest ich 13, są częścią 5 regionów winiarskich. To głównie ich nazwy umieszczane są na etykietach w celu identyfikacji pochodzenia wina: Valle del Curicó, Valle del Maipo, Valle del Casablanca itd. Strefa (zona).
Strefy wyodrębniono tylko w trzech podregionach Valle Central (Rapel, Curicó, i Maule). Mogą być umieszczane na etykietach bez wskazywania przynależności do regionu lub podregionu. Obszar (area), nazwy obszarów rzadko pojawiają sie na etykietach, głównie dlatego, że niewiele osób spoza Chile potrafiłoby je zlokalizować.
Podział Chile na DO
Region
Podregion
Strefa
Obszar
Atacama
Valle de Copiano
-
-
Valle del Huasco
-
-
Coquimbo
Valle del Elqui
-
Vicuna, Palhuano.
Valle del Limari
-
Ovalle, Monte Patria, Punitaqui, Rio Hurtado.
Valle del Choapa
-
Salamanca, Illapel.
Aconcagua
Valle del Aconcagua
-
Panquehue.
Valle de Casablanca
-
-
Valle Central
Valle del Maipo
-
Santiago, Pirque, Puente Alto, Buin,
Isla de Maipo, Talagante, Melipilla, Alhué.
Valle del Rapel
Valle del Cachapoal
Rancagua, Requinoa, Rengo, Puemo.
Valle de Colchagua
San Fernando, Chimbarongo, Nancagua,
Santa Cruz, Palmilla, Peralillo,
Lolol (2002r), Machigue (2002r).
Valle del Curico
Valle del Teno
Rauco, Romeral.
Valle del Lontué
Molina, Sagrada Familia.
Valle del Maule
Valle del Claro
Talca, Pencahue, San Clemente, San Rafael.
Valle del Loncomilla
San Javier, Villa Alegre, Parral, Linares.
Valle del Tutuvén
Cauquenes.
Sur
Valle del Itata
-
Chillan, Quillon, Portezuelo, Coelemu.
Valle del Bio-Bio
-
Yumbel, Mulchen.
Atacama
Región de Atacama. Najbardziej na północ wysunięte, leżące w pustynnym regionie dwie doliny Copiano i Huasco .Większość zbiorów przeznaczona jest do destylacji miejscowego specjału, Pisco. Atacama leży prawie 1700 kilometrów na północ od Santiago. Trudno znależć gdzieś na świecie region bardziej suchy, pustynny, gdzie uprawiano by winorośl.
CoquimboRegión del Coquimbo. Region położony na południe od Atacama, około 10 000 hektarów winnic, z głównym miastem i portem La Serena. Winnice położone są głównie na zboczach dolin Elqui i Limarí, gdzie jest powietrze, które uchodzi za najczystsze na świecie! Większość zbiorów w tym regionie, głównie różnego rodzaju muszkateli i Pedro Ximénez, służy także do produkcji Pisco. Największą , znaczącą winnicą jest Vińa Francisco de Aguire, założona dopiero w 1993 roku a należąca do największego producenta Pisco.
Aconcagua
Aconcagua Valley
Centralna Aconcagua jest najbardziej gorącym i suchym regionem winiarskim Chile. Średnio jest tu 240-300 słonecznych dni w roku. W lecie chmury są rzadkością, atemperatura rzadko spada poniżej 30º C. Na wybrzeżu w winnicach Casablanca poranki są chłodniejsze z powodu porannych mgieł i wpływu Pacyfiku a częstsze zachmurzenia spowalniają dojrzewanie winogron. Liczba dni słonecznych wynosi tu około 180 dni. Region tworzą dwie doliny: Aconcagua i Casablanca. Pierwsza z dwóch dolin, Dolina Aconcagua, ma 3-4 kilometrów szerokości, leży około 100 kilometrów na północ od Santiago. Ma klimat zbliżony do śródziemnomorskiego, miejsce szczególnie nadające się do uprawy win czerwonych. Nawadniana przez rzekę o tej samej nazwie dolina jest miejscem, gdzie uprawia się przede wszystkim kwiaty I owoce. U podnóży Andów sadzi się winorośl. Ponad połowa to Cabernet Sauvignon, w następnej kolejności są Merlot, Syrah, Carmenere, trochę Chardonnay i Sangiovese. U stóp Aconcagua wino uprawia sie tu od połowy XIX wieku, ale tak naprawdę dopiero przy zastosowaniu w latach 80-tych i 90-tych XX w. nawadniania winnic, zaczął się prawdziwy winiarski boom . Szczególnie na obszarze Panquehue. Duże nadzieje wiąże się z całkowicie nowymi tu odmianami: Syrah i Sangiovese.
Najbardziej znanym producentem wina jest tutaj rodzina Errazuriz, która uprawia winorośl od połowy XIX wieku. Dolina Casablanki zaś szczególnie nadaje się do uprawy win białych, szczególnie Chardonnay i Sauvignon Blanc, chociaż stąd pochodzi wiele dobrych Merlot i Pinot Noir. Do najlepszych producentów w regionie należy Viña Errazuriz, Francisco de Aquirre, San Esteban, Seña, Viña Lomas de Cauguenes, Villard Fine Wines, Viña Concha y Toro, Viña Santa Rita, Viña Santa Karolina
Casablanca Valley.
Casablanca to najlepsze Chardonnay w Chile, prawie 2000 hektarów! W następnej kolejności Sauvignon Blanc, Pinot Noir i Merlot. Casablanca jest drogą do oceanu, między stolicą Chile, Santiago a portem Valparaiso. To zaledwie 1,5 godziny jazdy samochodem doliną pełną winorośli. Pionierem w zakładaniu winnic w Casablanca jest Pablo Morandé, który szukał odpowiednio chłodnego miejsca na uprawę białej winorośli. Od lat 90-tych XX wieku powierzchnia upraw w dolinie Casablanca wzrosłą do 3000 hektarów.
Dolina jest dość zróżnicowana pod względem gleb i mikroklimatu. W związku z tym nowe winnice tworzono mając to na uwadze. Cieplejsze, wolne od przymrozków tereny przeznaczono na uprawę odmian czarnych, chłodniejsze obszary przeznaczono na lubiące chłodniejszy klimat Chardonnay, Sauvignon Blanc i Pinot Noir.
Na niektórych terenach posadowiono wiatraki, które mieszają powietrze, aby utrzymać tam temperaturę powyżej temperatury zamarzania.
Winnice Aconcagua:
Viña Errazuriz jest winnicą produkującą wysokiej jakości wina od 128 lat (2004). Don Maximiano Errazuriz założył...